WPGlobus Multilingual - en to sv_SE translation catalogue (187 entries)

en: "All Pages" menus Language selector
sv_SE: Språkväljarmeny på ”Alla sidor”

en: %1$sAdd%2$s more languages using the section below.
sv_SE: %1$sLägg till%2$s fler språk med sektionen nedan.

en: %1$sUncheck%2$s the languages you do not plan to use.
sv_SE: %1$sAvmarkera%2$s de språk du inte planerar att använda.

en: (Found in some themes)
sv_SE: (Hittade i vissa teman)

en: (Paste your JS code here.)
sv_SE: (Klistra in din JS-kod här.)

en: *) Available after the menu is saved.
sv_SE: *) Tillgängligt när menyn sparats.

en: - and more...
sv_SE: - och mer…

en: -- none --
sv_SE: -- ingen --

en: ...and more.
sv_SE: …och mer.

en: 2-Letter ISO Language Code for the Language you want to insert. (Example: en)
sv_SE: 2-tecken ISO språkkod för det språk som du vill infoga. (Exempel: en)

en: A WordPress Globalization / Multilingual Plugin. Posts, pages, menus, widgets and even custom fields - in multiple languages!
sv_SE: En WordPress Globaliserings / Flerspråks tillägg. Inlägg, sidor, menyer, widgets och även anpassade fält - på flera språk!

en: Active
sv_SE: Aktiv

en: Add
sv_SE: Lägg till

en: Add Language
sv_SE: Lägg till språk

en: Add Languages
sv_SE: Lägg till språk

en: Add language switcher
sv_SE: Lägg språkväxlare

en: Add new Language
sv_SE: Lägg till språk

en: Add-on
sv_SE: Utökning

en: Add-ons
sv_SE: Tillägg

en: Adds language selector to the menus that automatically list all existing pages (using `wp_list_pages`)
sv_SE: Lägger språkväljare till de menyer som automatiskt listar alla befintliga sidor (med `wp_list_pages`)

en: Advanced features and tweaks: URL translation, multilingual SEO analysis, separate publishing and more!
sv_SE: Avancerade funktioner och tweaks: URL översättning, flerspråkig SEO analys, separat publicering och mycket mer!

en: All add-ons
sv_SE: Alla utökningar

en: All menus
sv_SE: Alla menyer

en: Are you sure you want to delete?
sv_SE: Är du säker på att du vill radera?

en: Back to the WPGlobus Settings
sv_SE: Tillbaka till WPGlobus Inställningar

en: Below is the list of themes that do not support the WPGlobus Customizer. With those themes, WPGlobus Customizer is switched off by default
sv_SE: Nedan är listan över teman som inte stöder WPGlobus-anpassaren. Med dessa teman är WPGlobus-anpassaren avstängd som standard

en: Builder
sv_SE: Byggare

en: Choose a language you would like to enable.
sv_SE: Välj ett språk som du vill aktivera.

en: Choose the navigation menu where the language selector will be shown
sv_SE: Välj navigeringsmenyn där språkväljaren visas

en: Choose the way language name and country flag are shown in the drop-down menu
sv_SE: Välj hur språknamn och landsflagga visas i rullgardinsmenyn

en: Click here to download
sv_SE: Klicka här för att ladda ner

en: Click the <strong>[Languages]</strong> tab at the left to setup the options.
sv_SE: Klick på fliken <strong>[Språk]</strong> till vänster för att ställa in alternativen.

en: Code
sv_SE: Kod

en: Contact Us
sv_SE: Kontakta Oss

en: Core
sv_SE: Kärna

en: Current Version
sv_SE: Nuvarande version

en: Current version
sv_SE: Nuvarande version

en: Custom CSS
sv_SE: Anpassad CSS

en: Custom Code
sv_SE: Anpassad kod

en: Custom JS Code
sv_SE: Anpassad JS-kod

en: Deactivating / Uninstalling
sv_SE: Inaktivera/avinstallera

en: Default
sv_SE: Standard

en: Delete
sv_SE: Radera

en: Delete Language
sv_SE: Radera språk

en: Description
sv_SE: Beskrivning

en: Description:
sv_SE: Beskrivning:

en: Detailed description
sv_SE: Detaljerad beskrivning

en: Do not change
sv_SE: Ändra inte

en: Dropdown
sv_SE: Rullist-Meny

en: Dropdown with flags
sv_SE: Rulllistmeny med flaggor

en: Easy as 1-2-3:
sv_SE: Lätt som 1-2-3:

en: Edit
sv_SE: Redigera

en: Edit Language
sv_SE: Redigera Språk

en: Email not sent. Please fill in the entire form.
sv_SE: E-post inte skickat. Fyll i hela formuläret.

en: Email not sent. Please verify that your name and email are entered correctly.
sv_SE: E-post inte skickat. Verifiera att ditt namn och e-postadress är angivna korrekt.

en: Email sent.
sv_SE: E-post skickad.

en: Enable
sv_SE: Aktivera

en: Enabled
sv_SE: Aktiverad

en: Enabled Languages
sv_SE: Aktiverade språk

en: English language name
sv_SE: Engelskt språknamn

en: Enter the translations to the posts, pages, categories, tags and menus using a clean and simple interface.
sv_SE: Mata in översättningar till inlägg, sidor, kategorier, taggar och menyer med hjälp av ett rent och enkelt gränssnitt.

en: FAQs
sv_SE: Frågor och svar

en: Fields Settings
sv_SE: Fältinställningar

en: File
sv_SE: Bildfil

en: Flag
sv_SE: Flagga

en: Flags
sv_SE: Flaggor

en: Flags only
sv_SE: Endast Flaggor

en: Full Name (English, Russian, Italian, etc.)
sv_SE: Fullständigt namn (engelska, ryska, italienska, etc.)

en: Full Name with flag (English, Russian, Italian, etc.)
sv_SE: Fullständigt namn med flagga (engelska, ryska, italienska, etc.)

en: Get WPGlobus Plus now!
sv_SE: Hämta WPGlobus Plus nu!

en: Get it now!
sv_SE: Skaffa det nu!

en: Go to Customizer
sv_SE: Gå till anpassare

en: Go to WPGlobus Settings
sv_SE: Gå till WPGlobus inställningar

en: Go to WPGlobus admin menu and choose the countries / languages;
sv_SE: Gå till WPGlobus adminmeny och välj länder/språk;

en: Help
sv_SE: Hjälp

en: Help Desk
sv_SE: Kundtjänst

en: Here you can enter the CSS rules to adjust the language selector menu for your theme. Look at the examples in the `style-samples.css` file.
sv_SE: Här kan du ange CSS-regler för att justera språkväljarmeny för ditt tema. Titta på exemplen i `style-samples.css` filen.

en: However, some themes do not follow all WordPress standards strictly.
sv_SE: Men vissa teman följer inte alla WordPress-standarder strikt.

en: Important notes
sv_SE: Viktig information

en: Important notes:
sv_SE: Viktiga noteringar:

en: In the WordPress core
sv_SE: I WordPress-kärnan

en: Installed
sv_SE: Installerad

en: Installed, inactive
sv_SE: Installerad, inaktiv

en: Instructions:
sv_SE: Instruktioner:

en: Label
sv_SE: Etikett

en: Language Code
sv_SE: Språkkod

en: Language Selector Menu
sv_SE: Språkväljar-meny

en: Language Selector Mode
sv_SE: Språkväljar-läge

en: Language code already exists!
sv_SE: Språkkoden finns redan!

en: Language flag
sv_SE: Landsflagga

en: Language name
sv_SE: Språknamn

en: Languages
sv_SE: Språk

en: Languages table
sv_SE: Språktabell

en: Links:
sv_SE: Länkar:

en: List
sv_SE: Lista

en: List of supported add-ons
sv_SE: Lista på utökningar som stöds

en: List with flags
sv_SE: Lista med flaggor

en: Locale
sv_SE: Plats

en: Mobile Menu
sv_SE: Mobilmeny

en: Multilingual Everything!
sv_SE: Gör allt flerspråkigt!

en: NOTE: you cannot remove the main language.
sv_SE: OBS: du kan inte ta bort huvudspråket.

en: Name
sv_SE: Namn

en: Name in English
sv_SE: Namn på engelska

en: No items found
sv_SE: Inga resultat funna

en: No items of this type were found.
sv_SE: Inga objekt av den här typen hittade.

en: Not installed
sv_SE: Inte installerad

en: OFF
sv_SE: AV

en: ON
sv_SE: PÅ

en: Options updated
sv_SE: Alternativen uppdaterade

en: PHP/WordPress Locale of the language. (Examples: en_US, ru_RU)
sv_SE: PHP/WordPress språkets plats. (Exempel: en_US, ru_RU)

en: Page is being reloaded. Please wait...
sv_SE: Sidan laddas om. Vänta…

en: Place the %1$smain language%2$s of your site at the top of the list by dragging the %3$s icons.
sv_SE: Placera %1$shuvudspråket%2$s på din webbplats högst upp i listan genom att dra %3$s ikonerna.

en: Please confirm by checking the box below:
sv_SE: Bekräfta genom att kryssa i rutan nedan:

en: Please consider a small donation to support the future development.
sv_SE: Överväg en liten donation för att stödja den framtida utvecklingen.

en: Please enter a language code!
sv_SE: Ange en språkkod!

en: Please enter the language name in English!
sv_SE: Ange språknamnet på engelska!

en: Please enter the language name!
sv_SE: Ange språknamnet!

en: Please enter the locale!
sv_SE: Ange lokalt språk!

en: Please fill in and submit the contact form:
sv_SE: Fyll i och skicka in kontaktformuläret:

en: Please give us 5 stars!
sv_SE: Ge oss 5 stjärnor, snälla!

en: Please go to Settings > Permalinks > Common Settings and choose a non-default option.
sv_SE: Gå till Inställningar> Permalänkar> Vanliga inställningar och välj ett icke-standardalternativet.

en: Please make sure the email address is correct.
sv_SE: Se till att e-postadressen är korrekt.

en: Please specify the language flag!
sv_SE: Ange landsflaggan!

en: Post Types
sv_SE: Inläggstyper

en: Post types
sv_SE: Inläggstyper

en: Press the %s button to confirm.
sv_SE: Tryck på knappen %s för att bekräfta.

en: Quick Start
sv_SE: Snabbstart

en: Read About WPGlobus
sv_SE: Läs om WPGlobus

en: Redirect
sv_SE: Omdirigera

en: Remove the WPGlobus settings (not recommended)
sv_SE: Ta bort WPGlobus-inställningarna (rekommenderas inte)

en: Save &amp; Reload
sv_SE: Spara och ladda om

en: Save Changes
sv_SE: Spara ändringarna

en: Save draft before using extra language.
sv_SE: Spara utkast innan du använder extra språk.

en: Section
sv_SE: Sektion

en: Select
sv_SE: Välj

en: Select a language
sv_SE: Välj språk

en: Select an item
sv_SE: Välj ett objekt

en: Select with language code
sv_SE: Välj med språkkod

en: Selector type
sv_SE: Väljartyp

en: Short description of the problem
sv_SE: Kort beskrivning av problemet

en: Should you have any questions or comments, please do not hesitate to contact us.
sv_SE: Om du har några frågor eller kommentarer, tveka inte att kontakta oss.

en: Show all sections
sv_SE: Visa alla sektioner

en: Sincerely Yours,
sv_SE: Med vänlig hälsning,

en: Some themes and plugins are <strong>not multilingual-ready</strong>.
sv_SE: Vissa teman och tillägg är <strong>inte färdiga för flerspråkighet</strong>.

en: Subject
sv_SE: Ämne

en: Switch languages at the front-end using a drop-down menu with language names and country flags.
sv_SE: Byt språk på besökssidan (framsidan) med hjälp av en rullgardinsmeny med språkets namn och landsflaggor.

en: Technical Information
sv_SE: Teknisk information

en: Thank you for installing WPGlobus!
sv_SE: Tack för att du installerar WPGlobus!

en: Thank you for using WPGlobus!
sv_SE: Tack för att du använder WPGlobus!

en: Thank you!
sv_SE: Tack!

en: The WPGlobus Team
sv_SE: WPGlobus Teamet

en: The name of the language in English
sv_SE: Namnet på språket på engelska

en: The name of the language in its native alphabet. (Examples: English, Русский)
sv_SE: Namnet på språket i dess naturliga alfabete. (Exempel: English, Русский)

en: These languages are currently enabled on your site.
sv_SE: Dessa språk är aktiverade på din webbplats.

en: They might display some texts with no translation, or with all languages mixed together.
sv_SE: De kan visa en del text utan översättning, eller också blandas alla språk ihop.

en: This information helps us to find the problem source
sv_SE: Denna information hjälper oss att hitta källan på problemet

en: Title
sv_SE: Titel

en: To avoid conflicts, you can switch the WPGlobus Customizer off:
sv_SE: För att undvika konflikter kan du stänga av WPGlobus-anpassaren:

en: Translate strings
sv_SE: Översätt strängar

en: Turn off
sv_SE: Stäng av

en: Two-letter Code with flag (en, ru, it, etc.)
sv_SE: Två bokstavskod med flagga (en, ru, it, etc.)

en: Uncheck to disable
sv_SE: Avmarkera för att inaktivera

en: Uncheck to disable WPGlobus
sv_SE: Avmarkera för att inaktivera WPGlobus

en: Uninstall
sv_SE: Avinstallera

en: Use the %1$s[Languages Table]%2$s section to add a new language or to edit the language attributes: name, code, flag icon, etc.
sv_SE: Använd sektionen %1$s[Språktabell]%2$s för att lägga till ett nytt språk eller för att redigera språkattributen: namn, kod, flaggikon, osv.

en: Use this table to add, edit or delete languages.
sv_SE: Använd denna tabell för att lägga till, redigera eller ta bort språk.

en: WPGlobus Customizer may behave incorrectly with those themes.
sv_SE: WPGlobus-anpassaren kan uppträda felaktigt med dessa teman.

en: WPGlobus Recommends:
sv_SE: WPGlobus rekommenderar:

en: WPGlobus is a family of WordPress plugins assisting you in making multilingual WordPress blogs and sites.
sv_SE: WPGlobus är en familj av WordPress-tillägg som hjälper dig att göra flerspråkiga Wordpressbloggar och webbplatser.

en: WPGlobus only supports the localization URLs in the form of <code>example.com/xx/page/</code>. We do not plan to support subdomains <code>xx.example.com</code> and language queries <code>example.com?lang=xx</code>.
sv_SE: WPGlobus stöder endast lokaliseringswebbadresser i form av <code>example.com/xx/page/</code> Vi planerar inte att stödja domäner <code>xx.example.com</code> och språkfrågor <code>example.com?lang=xx</code>

en: WPGlobus widget
sv_SE: WPGlobus widgeten

en: We Recommend...
sv_SE: Vi rekommenderar…

en: We rely on your support!
sv_SE: Vi är beroende av ditt stöd!

en: Welcome!
sv_SE: Välkommen!

en: When done, click the [Save Changes] button.
sv_SE: När du är klar klickar du på knappen [Spara ändringar].

en: YES, I CONFIRM
sv_SE: JA, JAG BEKRÄFTAR

en: You cannot disable the main language.
sv_SE: Du kan inte stänga av huvudspråk.

en: You have been warned...
sv_SE: Du har blivit varnad…

en: You must enable Pretty Permalinks to use WPGlobus.
sv_SE: Du måste aktivera Vackra Permalänkar för att använda WPGlobus.

en: current
sv_SE: nuvarande

[ctx: filter__seo_meta_box_title]
en: for
sv_SE: för

en: item
sv_SE: objekt

en: items
sv_SE: objekt

en: now
sv_SE: nu

en: to translate, please go to
sv_SE: att översätta, gå till

en: Сompatibility
sv_SE: Kompatibilitet

en: Сompatibility Settings
sv_SE: Inställningar för kompatibilitet
